V čem je americká hypotéka tak jedinečná?

V čem je americká hypotéka tak jedinečná?

Americká hypotéka není hypotéka v pravém slova smyslu. Lépe by se k ní hodilo spíše dlouhodobý spotřebitelský úvěr s některými vlastnostmi hypotéky. Mnoho lidí si jí zamilovalo pro její benevolentnost, ale je skutečně tak výhodná, jak se na první pohled jeví. Pojďme si jí srovnat s tou běžnou, která se používá primárně k financování vlastního bydlení.

  • Účelovost

Klasický hypoteční úvěr na bydlení je ryze účelový úvěr. Co z toho vyplývá? Peníze z úvěru je možné čerpat jen za účelem předem stanoveným bankou. Jedná se o financování vlastního bydlení, jak už z názvu vyplývá. Dlužník je navíc povinen veškeré výdaje s bydlením vykazovat bance za pomoci faktur, účtenek a kupních smluv. V opačném případě by hrozilo zesplatnění úvěru.

Nová stavba

Americká hypotéka je v tomto ohledu ke svým dlužníkům přívětivější a peníze z ní je tak možné čerpat na cokoliv. Chcete studovat, poznávat svět či si pořídit nový automobil? To vše je s americkou hypotékou možné. Mnoho lidí jí také volí v případě, kdy jim stavební firma nabídne úsporu v případě platby na ruku.

  • Úroková sazba

Podpis úvěru

Vlivem inflace úroková sazba výrazně stoupla, to se tedy projevilo i na hypotečních úvěrech, které už dnes nejsou tak výhodné, jak tomu bylo v minulosti. Přesto se pro hypotéky rozhoduje stále spousta lidí napříč věkovými skupinami. Klasická hypotéka nabízí zpravidla velmi výhodnou úrokovou sazbu, de facto nejvýhodnější ze všech úvěrových produktů. Klienti, kteří využili lákavých podmínek ze strany banky a vsadili na americkou hypotéku, si budou muset připlatit nejenom na úrokové sazbě. Obecně se udává, že je úroková sazba u americké hypotéky až dvakrát vyšší. Stále je ovšem výhodná v porovnání s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry, které se pohybují se svou úrokovou sazbou vysoko nad 10%. Pozor tedy, abyste nemuseli zbytečně přeplácet.

Comments are closed.