Sport a senioři

Sport a senioři

Sport je prospěšný v každém věku avšak vždy jej musíme přizpůsobit našemu zdravotnímu stavu a fyzičce. Pokud senior sportuje celý život, není absolutně žádný důvod, aby úderem pětašedesáti let přestal. Postupem času samozřejmě bude klesat jeho výkonnost a bude muset sportování upravit tak, aby jej zvládal a neměl úraz, ale není nutné úplně přestat. Jaké sporty jsou pro seniory vhodné?
zamilovaní senioří
Cyklistika
Cyklistika je vhodným sportem pro všechny věkové kategorie. Tento sport je vhodný i pro seniory, především proto že zvyšuje naši fyzickou kondici – jedná se o kardio zátěž. Ta pomáhá udržovat dlouhodobě nižší tlak a také nezatěžuje příliš nezatěžuje klouby. Pokud si senior troufne na kole mezi auta, nic mu nebrání, aby vyrazil.
Chůze s holemi
Chůze s holemi neboli takzvaný nordic walking je vhodným pohybem pro seniory, který není náročný na fyzičku ale na druhou stranu ji skvěle trénuje. Chůze je také zdravá pro všechny věkové kategorie a je skvělá v tom, že k ní nepotřebujete žádné speciální vybavení. Prostě nazujete boty a jdete. Chůze s holemi je trošku složitější na koordinaci, a pokud vám to nejde, zkuste si domluvit hodinu s instruktorem, který vás to hravě naučí.
cvičení seniora
Cvičení pro seniory
Nepříliš oblíbené je také cvičení pro seniory. Tato cvičení jsou vhodná především pro ty seniory, kteří nesportují a nijak se neudržují v kondici, ale chtěli by začít. Jsou vedeny většinou zkušenými fyzioterapeuty, kteří seniorům pomáhají zvládnout začátky pohybu. Senioři se nemusí stydět tato cvičení navštěvovat.
Plavání
Kondiční plavání je jednou z nejvhodnějších forem pohybu pro seniory. Jedná se o kondiční cvičení, které ale nezatěžuje klouby a podporuje pohybový aparát. Navíc pro většinu seniorů se jedná o odpočinkový sport, který pro ně vlastně ani sportem není, ale spíše relaxací. Plavání je navíc většinou pro seniory levnější než běžně, a dokonce jsou pro seniory i vyhrazené hodiny, kdy mají bazén jen sami pro sebe.

Comments are closed.