Rubrika: Sport

Zkuste bojové umění

Zkuste bojové umění

Člověk hledá nějakou úroveň rovnováhy skoro ve všem. Ať už je to to či ono, vždycky se snažíme najít někde nějakou skulinku, ke které bychom se mohli uchýlit. Nebo minimálně alespoň místo, kde bychom mohli volně vydechnout, aniž bychom se nějak báli projevit. Bojová umění mohou nabídnout toto místo, protože jak už název napovídá, bojová UMĚNÍ nejsou jenom sporty, kde se lidé mlátí. Je to způsob života, který vás přiměje přemýšlet o úplně jiné filosofii.
yin yang znamení
1) Wushu
Čínské bojové umění a jejich souhrnný název Wushu obsahuje spoustu nejrůznějších stylů, bojových cviků, cvičení a rozdílných filosofií. Některé se zaměřují na sebe, některé na ostatní. Všechny tak nějak pojí východní filosofie a čínská historie a pohled na svět, který je dnes trochu pošlapáván komunistickou stranou. Tradiční a světoznámé styly jako kung-fu nebo Wing-chun jsou jenom zástupci bezmezného počtu dalších, které se vyvíjely po tisíce let. Pokud hledáte harmonii a balanc, wushu je pro vás to pravé.

2) Japonské bojové umění
Respekt, pokora, ale hrubá síla a brutalita, vysoká efektivita – to jsou japonské bojové umění. Filosofie je zacentrována nikoliv na sebe jako střed vesmíru, ale spíše na kontrolu sebe sama a skrze to kontrolu druhých. Japonská militaristická historie zanechala také svůj odraz i na boji, proto se odlišují od toho čínského svou hrubou silou a spoléháním na prosté, ale efektivní údery. Karate, Judo, Jujitsu, Aikikai, Aikido, Kendo, Kyudo a další – pokoření sebe sama a protivníka. Proto jsou i tyto umění kromě Aikida vysoce kompetitivní.

3) Brazilské Jiu-jitsu a Kapoiera
Bojový styl vyvinutý domorodými Brazilci jako prostředek uchování svých tradic. Po kolonizaci byl tradiční boj zakázán, aby se nepodporovala rebélie, proto jej místní „zapracovali“ jako tanec. Možná se vám může zdát, že kapoeira je jen tanec, avšak skrývá v sobě silné kopy a údery.
oblečení na karate
4) HEMA, fencing, BUHURT a evropské umění boje
Ano, i my Evropané jsme vyvinuli vlastní systémy, které se spíše spoléhají na chladné zbraně jako meče, cepy a palice. Byť bychom zde mohli začlenit i pěstí souboj, jedná se spíše o sport. Do těchto starobylých umění boje s meči se také vryl odkaz rytířskosti, cti a hrubé síly, kterou si Evropané podvolili půlku světa.

Vezměte si s sebou lyže i plavky

Vezměte si s sebou lyže i plavky

Někdo je duší i tělem sportovec, jiný zase romantik. Pokud máte v sobě tyto dvě osobnosti spojené, pak je právě pro Vás určeno jedno místo, které určitě uspokojí všechny Vaše smysly. To místo se nachází v Rakousku a jmenuje se Ötztal.
– Najdete tu celých dvě stě dvacet kilometrů sjezdovek, které jsou vybaveny těmi nejmodernějšími lanovkami a vleky.
– Máte-li raději běžky, pak určitě uvítáte sto padesát kilometrů běžeckých stop.
– Pro ty, kteří dávají přednost pouzezimním botám bez dalšího vybavení, je určeno dvě stě kilometrů protahovaných zimních turistických cest.
– A pokud máte sáňky, určitě si je také vezměte. Sáňkařskými drahami se to tu jen hemží.
Pro ty, kteří vyhledávají sjezdovky, bude asi největším lákadlem středisko Sölden, ve kterém se nacházejí dva ledovce. Konají se tu i závody světového poháru pro lyžaře i vyznavače snowboardu. Vrcholy sjezdovek jsou v neuvěřitelné nadmořské výšce, která má přes tři tisíce metrů. Nejdelší sjezdovka měří patnáct kilometrů.
sedačková lanovka

Vodopád nebo raději tropický déšť?

Pokud máte tedy uspokojenu tu sportovní část Vašeho „já“, můžete se vydat uspokojit i toho romantika, kterého v sobě nosíte. V těsné blízkosti sjezdovek se nachází vodní ráj. Aqua Dome – Tirol Therme Längenfeld je nejproslulejším wellness střediskem v celých Alpách. N první pohled vypadá jako obrovský krystal, který upustil nějaký obr přímo mezi hory. Vyvěrají zde termální prameny, které mají příjemnou teplotu třicet šest stupňů celsia. Koupání je tu možné ve dvou velkých bazénech.
svíčky u ručníků
Můžete si užít i vodní gymnastiku a spinning. Nechybí ani sauny s parní lázní a tropickým deštěm. Nejen dětem se určitě budou líbit vodopády a mlžná koupel. Zajímavostí, kterou byste jinde těžko hledali, jsou tři venkovní visuté bazény, které vypadají jako misky.
1) V první je minerální voda.
2) Ve druhé sirnatá voda.
3) Ve třetí slaná voda.

Sport a senioři

Sport a senioři

Sport je prospěšný v každém věku avšak vždy jej musíme přizpůsobit našemu zdravotnímu stavu a fyzičce. Pokud senior sportuje celý život, není absolutně žádný důvod, aby úderem pětašedesáti let přestal. Postupem času samozřejmě bude klesat jeho výkonnost a bude muset sportování upravit tak, aby jej zvládal a neměl úraz, ale není nutné úplně přestat. Jaké sporty jsou pro seniory vhodné?
zamilovaní senioří
Cyklistika
Cyklistika je vhodným sportem pro všechny věkové kategorie. Tento sport je vhodný i pro seniory, především proto že zvyšuje naši fyzickou kondici – jedná se o kardio zátěž. Ta pomáhá udržovat dlouhodobě nižší tlak a také nezatěžuje příliš nezatěžuje klouby. Pokud si senior troufne na kole mezi auta, nic mu nebrání, aby vyrazil.
Chůze s holemi
Chůze s holemi neboli takzvaný nordic walking je vhodným pohybem pro seniory, který není náročný na fyzičku ale na druhou stranu ji skvěle trénuje. Chůze je také zdravá pro všechny věkové kategorie a je skvělá v tom, že k ní nepotřebujete žádné speciální vybavení. Prostě nazujete boty a jdete. Chůze s holemi je trošku složitější na koordinaci, a pokud vám to nejde, zkuste si domluvit hodinu s instruktorem, který vás to hravě naučí.
cvičení seniora
Cvičení pro seniory
Nepříliš oblíbené je také cvičení pro seniory. Tato cvičení jsou vhodná především pro ty seniory, kteří nesportují a nijak se neudržují v kondici, ale chtěli by začít. Jsou vedeny většinou zkušenými fyzioterapeuty, kteří seniorům pomáhají zvládnout začátky pohybu. Senioři se nemusí stydět tato cvičení navštěvovat.
Plavání
Kondiční plavání je jednou z nejvhodnějších forem pohybu pro seniory. Jedná se o kondiční cvičení, které ale nezatěžuje klouby a podporuje pohybový aparát. Navíc pro většinu seniorů se jedná o odpočinkový sport, který pro ně vlastně ani sportem není, ale spíše relaxací. Plavání je navíc většinou pro seniory levnější než běžně, a dokonce jsou pro seniory i vyhrazené hodiny, kdy mají bazén jen sami pro sebe.

Poznejte nádherné hory ve Slovinsku

Poznejte nádherné hory ve Slovinsku

Paříte mezi lyžaře, kterým nesmí ujít žádná krásná země, respektive její hory? Pokud ano, pak jistě víte, že Alpy jsou krásné ve všech částech Evropy. Pokud jste však byli v německé, rakouské, italské nebo třeba švýcarské části, určitě vám ještě nějaké chybí. Co třeba vyzkoušet lyžování ve Slovinsku? Je to dostupný zážitek, který budete velmi rádi opakovat.

slovinsko

Nebojte se poznat nové země

Ano, je pohodlnější jet někam, kde to důvěrně znáte, avšak nebyla by to škoda? Určitě by na tom něco bylo, a proto se přesvědčte o tom, že Slovinsko lyžování je něco, co skutečně chcete. Jedná se o zajímavou záležitost, kterou si určitě oblíbíte, a to nejenom díky samotným zážitkům na svazích. Jde i o tu krásnou přírodu, kterou jinde jen tak nenajdete. Proto si prohlédněte nějaké fotografie z této krásné země, a udělejte si radost naprosto báječným způsobem.

Lyžování čeká právě na vás

Když si chcete užít především skvělého sněhu, nádherného počasí a všeho ostatního, co s příjemnými zážitky na svahu souvisí, určitě nepojedete někam, kde je počasí nestálé. Naopak, rozhodnete se jet někam, kde budete mít takřka stoprocentní jistotu spokojenosti. Právě Slovinsko je země, kde se vám vyplní veškerá vaše přání, ať už půjde o přání v souvislosti s nízkými cenami, menším počtem turistů nebo další. Všechna tato a mnohá další přání vám určitě umožní užít si pobytu v této krásné oblasti opravdu na maximum.

lyžování

Důležité je vědět, kde je nejkrásněji

Pokud víte, že jste na oblast lyžování poměrně nároční, pak se neváhejte o všem informovat tak, abyste na samotném místě byli opravdu spokojeni. Byla by škoda jen někam, kde není jistota, že byste si skutečně užívali. Na druhou stranu, tato země je natolik krásná a oblíbená, že je takřka nemožné, aby se vám zde nelíbilo, a proto to rozhodně vyzkoušejte, nebudete toho litovat.