Rubrika: Elektro

Energetické štítky jsou už povinné u všech elektrických spotřebičů

Energetické štítky jsou už povinné u všech elektrických spotřebičů

Počínaje rokem 2015 bez štítku nezakoupíte už ani digestoř a plynovou nebo elektrickou troubu. Důvodem je poskytnout zákazníkovi jasné a přehledné informace o energetické náročnosti výrobku.
Mimochodem, změny se netýkají jen označování výrobků, výrobce musí splňovat také normu energetické účinnosti. Například příkon vysavače mohl být do roku 2014 maximálně jen 1600 wattů, zatímco od roku 2017 musí stejný výrobek, tedy stroj se stejnou energetickou účinností, mít maximální příkon pouze 900 wattů. Evropa tedy směřuje k systematickému snižování energetických výdajů na provoz elektrických spotřebičů při jejich současném zachování funkčních vlastností.
červený vysavač

Co nám říká energetický štítek

Spotřebitel výrobky do domácnosti volí podle užitných vlastností, zajímá ho pochopitelně vzhled, technologické provedení, povrchová úprava, cena výrobku, ale také náklady na jeho provoz. Tzn. např. v případě praček a myček nádobí spotřeba elektřiny a vody. A k tomu nám slouží energetický štítek, jsou na něm uvedeny veškeré náklady na provoz spotřebiče, tedy kromě nákladů na případné servisní zásahy po uplynutí záruční doby.
černý sporák

Podoba energetického štítku

Jaké údaje na štítku najdeme? Jedná se o jakousi barevnou samolepku a ta musí obsahovat všechny dostupné technické údaje a parametry přístroje.
Na prvním místě se uvádí tzv. energetická třída, což je označení energetické účinnosti. Energetická účinnost se zjistí z poměru tabulkové hodnoty příkonu (výkonu) spotřebiče a skutečné, reálné hodnoty výkonu.
Druhý údaj na štítku značí množství spotřebované elektrické energie za 1 rok.
Další údaje jsou variabilní a liší se podle typu výrobku, jsou zde uvedeny např. spotřeba vody na 1 prací cyklus, hlučnost přístroje udávaná v dB, maximální rychlost a účinnost odstřeďování a praní, účinnost sušení a mytí (myčky nádobí a sušičky prádla), kapacita sad nádobí (myčky) a pod.
Posledním údajem na štítku jetyp elektrického přístroje (výrobku) a jeho výrobce.

Parní čistič coby nepostradatelný asistent úklidu

Parní čistič coby nepostradatelný asistent úklidu

Parní čistič nejen zajistí řádný úklid a to zajímavější formou, ale můžete si být jisti, že tak vaše domácnost bude zářit čistotou. Jen díky parnímu čističi bude každá skulinka zbavena potenciální špíny a běžných bakterií. Parní čistič poskytne úklid a postará se o maximální možnou hygienu a zcela zdravé domácí prostředí pro bydlení. Možnosti využití jsou velmi variabilní.
tyčový vasavač
Jak na práci s parním čističem?

Jádro tvoří bojler, ve kterém se za pomoci elektrického ohřevu vyvíjí pára a to až s teplotou sto stupňů Celsia. Parní čistič disponuje několika nástavci, které jsou pro různé druhy čištění. Parní čistič se naplní uvedeným množstvím vody. Jedná se o normální kohoutkovou vodu. Destilovaná voda ani jinak případně upravená voda není potřeba. Nejprve se zapne parní čistič a poté je nutné zapnout funkci vyvíjení páry. Pak už jen vybrat adekvátní nástavce pro daný úkon a za pomoci ovladače regulovat požadované množství páry. Tyto čističe jsou určené pro zcela běžný úklid a jsou i pro laiky.

Nicméně i zde je důležitá bezpečnost. Přeci jen jde o práci s horkou párou, tudíž při neopatrnosti by mohlo dojít k úrazu. Je vhodné používat při manipulaci s parním čističem rukavice. Je třeba si dávat pozor na oči, neboť tlaková pára uvolněné malinké kamínky a písek dokáže hnát intenzivní rychlostí, že by zásah do oka mohl být velmi nebezpečný. Stejně je zapotřebí v rámci bezpečnosti před každým čištěním zkontrolovat vizuálně těsnící kroužky na spojích hadice a nástavců.

Výhody aneb proč si pořídit parní čistič

Prioritou je opravdu velmi snadná manipulace, kterou zvládne bez problému každý. Pozitivem je i značná šetrnost vůči životnímu prostředí. Jedná se o úklid bez chemických prostředků. Jen za pomoci vody. Ideální i pro alergiky, neboť se jedná jen o práci s vodní párou, tudíž nepůsobí alergické reakce.
ruční vysavač
Kde všude lze v domácnosti použít parní čistič?

Dle volby nástavce lze parní čistič využít coby otření povrchu nábytku, veškerého zařízení, podlah, obkladů. Lze za pomoci parního čističe i odstranit skvrny od jídla, odstranit i led z lednice a mrazáku, odmastit nářadí či sportovní náčiní, dezinfikovat hračky i vyčistit nedostupná místa. Rovněž lze vyčistit koberce, čalounění, matrace, neboť parní čistič lze použít i jako vysavač. Dokonalé a prezicní vyčištění spárů, veškerých škvírek, ale zbaví i plísně.

Zdraví v jedné sklenici

Zdraví v jedné sklenici

Smoothie jsou hitem již několikátou sezónu. S nárůstem jeho popularity, vzrostla i nabídka odšťavňovačů i smoothie makerů. O koupi speciálního přístroje k výrobě čerstvé šťávy budete asi přemýšlet, pokud chystáte nápoj pro více lidí a to aspoň několikrát týdně. Jestli po čerstvé šťávě zatoužíte jen výjimečně, vystačíte si s nástavci ke kuchyňskému robotu nebo s tyčovým mixérem. Ale upřímně, takto připravený drink se šťávě z odšťavňovače nevyrovná.

borůvky

„Odstředivka“ vs. „šnek“

Na trhu jsou v nabídce odšťavňovače se dvěma typy mechanismů. Levnější variantou jsou odšťavňovače s odstředivkou. V nich je ovoce nebo zelenina nejprve rozsekáno ostrými čepelemi na co nejmenší kousky a šťáva se získá jejich odstředěním. Součástí jsou sítka, která zabrání smíchání dřeně se získanou šťávou. Při výběru si přečtěte recenze k jednotlivým modelům, protože každý výrobce má trochu jiný typ sítka a některá se velmi špatně čistí. Jejich součástí by měl být i speciální kartáček k čištění, který vám ušetří spoustu práce.

robot

Odstředivky také nejsou příliš dobré na přípravu šťáv z bobulovin. Šťávy získáte výrazně méně. Rozsekané bobuloviny totiž odstředěním příliš mnoho šťávy nepustí a většina zůstává v odpadu. Ale pokud si smícháte třeba rybíz s jablkem nebo banánem budete s výsledkem spokojeni.

Pokud můžete do odšťavňovače investovat více peněz a také máte více prostoru na kuchyňské lince, určitě sáhněte po šnekovém mechanismu. Tyto odšťavňovače jsou na jednu stranu mohutnější, ale na druhou stranu jsou zpravidla méně hlučné. Většina šnekových odšťavňovačů se dobře čistí a dřeň, která z ovoce zbude, je skoro suchá. Výsledkem je větší množství husté s vysoce kvalitní šťávy.

koktejl

Kdo jste ještě čerstvé smoothie nezkusil, nemusíte si hned kupovat odšťavňovač. Výbornou a profesionálně připravenou šťávu z čerstvého ovoce si můžete objednat třeba v kavárně. Budete překvapeni, když vás ráno sklenička lahodného moku probudí a nabije energií více než šálek silné kávy.

Zářivka t5

Zářivka t5

Jestliže existuje nejběžnější typ zářivek, pak jsou to ty, které jsou přímé. Není se také čemu divit, jelikož se díky svému tvaru dají použít téměř kdekoliv. Disponují také nízkou cenovou relací a v neposlední řadě také dostupností.
Rozmach s sebou ale přinesl i náhradu, a to v podobně Led trubic. První typy, které byly vytvořeny, nebyly až tak kvalitní, jak se očekávalo. Často navíc vyžadovaly zásah do svítidla, který nebyl úplně pohodlný. Od té doby se ale situace výrazně změnila.Stropní světlo
Na Led trubice je v dnešní době možné narazit, a to hned v několika provedeních. Nechybí ani patice, která nahrazuje naši starou známou zářivku T5. Na trhu je ale možné narazit i na typy, které nahrazují elektromagnetické předřadníky.
Asi nikoho nepřekvapí, že náhrada lineárních zářivek, a to konkrétně trubicemi LED, je opravdu nejjednodušší možností, a kromě toho nepředstavuje žádný problém. Pokud ale budete používat matné trubice, pak počítejte s tím, že změny budou pouze menšího rozsahu.
Jestliže ale na trhu existuje něco, co je v moderním provedení naprosto účinné, pak je to zářivka T5. Pokud uvažujete nad jejím pořízením, pak rozhodně neuděláte chybu.Kompaktní zářivka
Když se nad tím člověk zamyslí, dojde mu, že po ekonomické stránce se více vyplatí pořízení Led trubic. Do budoucna se navíc počítá s tím, že Led svítidla se budou nacházet ve všech domácnostech. Již dávno to se svítidly tohoto typu nefunguje tak jako dříve. Od té doby se výrazně zvýšil výkon a klesla cena.
Mezi místa, kde je potřeba dodržet osvětlení podle normy, bychom mohli zařadit komerční a průmyslové prostory. Právě tady jsou Led trubice naprosto vhodné.
Pokud byste si mnohem raději než zářivky, pořídili Led trubice, pak mějte vždy na paměti, že je potřeba, aby byly matné, měly co nejvyšší úhel vyzařování, výrobce byl důvěryhodný apod.
Rozhodně ale s žádným s osvětlením neuděláte chybu. Rozhodnutí je ale zcela na vás a vašich možnostech.

Obývák plný světla

Obývák plný světla

Chcete krásný a útulný obývák? Pokud ano, tak se soustřeďte nejen na nábytek samotný, ale také na osvětlení. Spoléhat byste neměli pouze na obyčejný lustr. Potřebujete něco nového, neotřelého a jedinečného, na co nezapomene žádná z vašich návštěv. Rozhodně na svém obývacím pokoji nešetřete. Pohrát si můžete nejen s lustrem, ale také lampami či LED páskami, a to v nejrůznějších barvách.
obývák s výhledem na hory

Kombinujte styly i barvy

Základem, na který musíte myslet, je jedno centrální a doplňkové lampy. Proč? Hlavní žárovka může být pro některé aktivity příliš silné a pro jiné zase příliš slabé. Na čtení potřebujete jiné záření než pro sledování televize. Proto jsou jako doplňková nejlepší osvětlení typu lampy u gauče či křesla.

Hlavní osvícení by mělo být poměrně dost výkonné, protože musí ozářit dostatečně celou místnost. Doporučuje se teple bílá barva s označením 2700K až 3000K. Proč zrovna teple bílá? Je to barva podobná ohni. Pro lidské oko je tak nejen příjemná, ale také připomíná bezpečí a klid.

Myslete ale také na velikost svého prostoru. U středně velkého pokoje o velikost 20 až 30 metrů čtverečních stačí LED žárovka o výkonu 20 W až 40 W, u větších místností se spolehněte na výkon vyšší než 50 W.
led žárovičky

Klid a pohodu u dobré knihy

Na gauči můžete nejen jen tak polehávat, ale také odpočívat u večerního filmu nebo si číst. Stojací lampy je skvělou možností, jak si dopřát ideální atmosféru. Nejlepší je varianta s kombinací dvou žárovek. Horní zářivka je přitom výkonnější a slouží jako nepřímé osvětlení, které slouží především během sledování televize. Zářivka směřující dolů je naopak na čtení či drobné práce. Žárovka by měla být jako bílé denní žáření.

Je možné, že již takovou lampu máte, ale máte v ní stále obyčejnou zářivku. Pokud ano, tak se zamyslete nad výměnou. LED žárovky jsou výkonné, mají dlouhou trvanlivost a ušetří vám až 80 % elektrické energie. To stojí za výměnu, co říkáte?