Majolika znovu objevená
Majolika zůstává stále oblíbenou keramikou. Je charakteristická svojí bílou glazurou, na které jsou vyobrazeny například:
§ rostlinné motivy
§ lidské postavy
§ zvířata
§ ptáci
§ jeleni
Všechny dekory jsou vyobrazeny v barvách vysokého ohně, to jest:
§ v sytě modré
§ ve žluté
§ v zelené
§ v okrové
Majolika je původem ze Španělska, a svůj název dostala podle ostrova Mallorka drobným zkomolením jména tohoto ostrova. Právě přes Mallorku se výrobky z keramiky v polovině patnáctého století přepravovali na lodích do Itálie. Později se tato tradiční keramika začala vyrábět i zde, v provincii Ravenna. V šestnáctém století se výroba přesunula i do dalších zemí v Evropě a dostala jméno fajáns. Poměrně brzy tato keramika zdomácněla ve Francii, Německu, Švýcarsku, Holandsku a také na Moravě. Z fajánsové keramiky se vyrábělo mnoho výrobků, převážně:
§ talíře
§ džbánky
§ vázy
§ amfory
§ misky
V Holandsku měla fajáns barvy pouze modrou a bílou. Získala si velký úspěch ve světě.
Na jižní Moravě, v obci Tupesy, se rozvinula majolika v bíle glazované džbánky, které byly namalované květinovým dekorem v červené, žluté, modré a zelené barvě. A právě zde dostala majolika své další jméno, a to tupeská keramika.
Majolika zůstává oblíbeným druhem keramiky i dnes, jak v tradičním, tak i v moderním pojetí. Ateliér Strnad stále vyrábí hrnečky, svícny, konvice a mísy, které zdobí klasickými kopretinami, anebo věčnou levandulí v tradičních barvách.
Zajímavosti o majolice
§ Výrobky z keramiky byly původně pokryty cínovým smaltovým povrchem. Dnes se termín majolika užívá především pro keramiku, která je smaltována a zdobena shora smaltem.
§ Keramické výrobky fajáns mají nažloutlou, anebo načervenalou barvu. Jsou pokryté bílou, neprůhlednou glazurou. Často jsou považovány za jemnou keramiku, protože vzhledem mnohdy připomínají porcelán, za který jsou zaměňovány.