Majolika znovu objevená

Majolika znovu objevená

Majolika zůstává stále oblíbenou keramikou. Je charakteristická svojí bílou glazurou, na které jsou vyobrazeny například:
§ rostlinné motivy
§ lidské postavy
§ zvířata
§ ptáci
§ jeleni
keramická mísa
Všechny dekory jsou vyobrazeny v barvách vysokého ohně, to jest:
§ v sytě modré
§ ve žluté
§ v zelené
§ v okrové
Majolika je původem ze Španělska, a svůj název dostala podle ostrova Mallorka drobným zkomolením jména tohoto ostrova. Právě přes Mallorku se výrobky z keramiky v polovině patnáctého století přepravovali na lodích do Itálie. Později se tato tradiční keramika začala vyrábět i zde, v provincii Ravenna. V šestnáctém století se výroba přesunula i do dalších zemí v Evropě a dostala jméno fajáns. Poměrně brzy tato keramika zdomácněla ve Francii, Německu, Švýcarsku, Holandsku a také na Moravě. Z fajánsové keramiky se vyrábělo mnoho výrobků, převážně:
§ talíře
§ džbánky
§ vázy
§ amfory
§ misky
V Holandsku měla fajáns barvy pouze modrou a bílou. Získala si velký úspěch ve světě.
Na jižní Moravě, v obci Tupesy, se rozvinula majolika v bíle glazované džbánky, které byly namalované květinovým dekorem v červené, žluté, modré a zelené barvě. A právě zde dostala majolika své další jméno, a to tupeská keramika.
Majolika zůstává oblíbeným druhem keramiky i dnes, jak v tradičním, tak i v moderním pojetí. Ateliér Strnad stále vyrábí hrnečky, svícny, konvice a mísy, které zdobí klasickými kopretinami, anebo věčnou levandulí v tradičních barvách.
konvice na hrnku

Zajímavosti o majolice

§ Výrobky z keramiky byly původně pokryty cínovým smaltovým povrchem. Dnes se termín majolika užívá především pro keramiku, která je smaltována a zdobena shora smaltem.
§ Keramické výrobky fajáns mají nažloutlou, anebo načervenalou barvu. Jsou pokryté bílou, neprůhlednou glazurou. Často jsou považovány za jemnou keramiku, protože vzhledem mnohdy připomínají porcelán, za který jsou zaměňovány.

Comments are closed.